I pored sve deklerativnije borbe protiv korupcije u Srbiji, procene su da se na godišnjem nivou dogodi oko 350 000 slučajeva korupcije tj. podmićivanja radi dobijanja usluga javnog sektora ili izbegavanja kažnjavanja. Istovremeno se zbog primanja i davanja mita podnese 220 krivičnih prijava, a za zloupotrebu službenog položaja oko 3000. Međutim, malo je korupcionaških slučajeva sa krajnjim sudskim epilogom.
Prema istraživanju koje je sprovela organizacija Transparentna Srbija, građani misle da je korupcija na mestu broj 3. što se tiče prioritetnih problema koje Vlada Srbije treba da rešava u narednom periodu. Građani navode da se sa korupcijom najčešće susreću u zdravstvu i saobraćaju. Međutim, istraživanja koja sprovode udruženja građana koja se bave korupcijom pokazuju da se najveći novac u Srbiji kroz korupciju odliva u sistemu javnih nabavki, tajnih međudržavnih ugovora i selektivne državne pomoći.
¼ građana Srbije smatra da je korupcije sve manje, dok njih čak 40% veruje u suprotno. Skoro sva sprovedena istražavanja u poslednjih godinu dana govore da nema napretka u borbi protiv korupcije.
Da bi imali suprotan utisak i da bi se stanje popravilo, potrebno je da Srbija ima na hiljde pravosnažnih presuda u oblasti korupcije, kao i da se u pravosnažnim slučajevima oduzima imovina stečena ovim krivičnim delom. Utisak je, da srpsko Tužilaštvo i Sudstvo još nisu spremni i osposobljeni za borbu protiv ove svetske pošasti.
Građani ne prijavljuju korupciju jer nemaju poverenja u institucije sistema. Primena Zakona o zaštiti uzbunjivača daje im za pravo kada se opravdano plaše prijaviti korupciju.
Srbija je ove godine po percepciji korupcije na nezavidnom 71. mestu u svetu od 168. rangiranih zemalja.
Većina lokalnih samouprava u Srbiji, iako je Zakonom bila obavezna, još nije donela Planove integriteta u borbi protiv korupcije, pa je Agencija odredila novi rok do 30.07.2017. do kad su sve lokalne samouprave u obavezi da donesu planove, odnosno uoče i istaknu slabe i rizične tačke u svom sistemu u kom bi se potencijalno mogla javiti korupcija.
ПОСТАВИ КОМEНТАР
ПОСТАВИ КОМEНТАР КАО ГОСТ