Danas se obeležava Svetski dan slobode medija ustanovljen 3. maja 1993. godine od strane Skupštine Ujedinjenih nacija. Ovaj dan se u medijima širom sveta obeležava u 11,55h kada se prekida program na pet minuta i kroz akciju "Pet minuta gromoglasne tišine" skreće pažnja na nikad teži položaj novinarske profesije.
Ove godine, Srbija je pogoršala poziciju na rang listi zemalja međunarodne organizacije "Reporteri bez granica" i sa 59. pala na 66. poziciju rangiranih zemalja u svetu. Od zemalja u okruženju, najbolje se rangira Slovenija (37), BiH (65), dok se komšije iz Hrvatske nalaze na neslavnoj 74. poziciji.
Svi su složni da se u Srbiji od 2014. godine beleži upadljiv trend opadanja slobode medija koga karakteriše pretvaranje medija u sredstva promocije, što za posledicu ima odsustvo zaštite javnog interesa.
Sa druge strane, istraživački centar Evropskog parlamenta ističe da sloboda medija na Zapadnom Balkanu nije potpuna, pošto se mediji u tim zemljama suočavaju sa politizacijom, problemima u sprovođenju zakona i zastrašivanjem novinara, uz evidentan i primetan porast autocenzure.
Smanjenje medijskih sloboda u Srbiji uzročno-posledično je povezano i sa poslednjim talasom privatizacije medija, koje su kao uostalom i predhodnih godina pratile mnoge kontraverze, od potpuno netransparetnih procesa privatizacije, do toga da su se u mnogim gradovima u Srbiji kao novi vlasnici medija pojavili kontraverzni biznismeni sa još kontraverznijim poreklom kapitala.
Kada se opštoj slici doda i primetna "autističnost" REM-a prilikom poslednjih izbora u Srbiji, ali prećutno odobravanje RRA sveopšte tabloidizacije medijskog prostora od strane pojedinih elektronskih medija, jasno je da smo prilikom rangiranja možda i dobro prošli.
ПОСТАВИ КОМEНТАР
ПОСТАВИ КОМEНТАР КАО ГОСТ